مدیرکل دفترامورشهری وشوراها

وحید قربانی
 

    .
۱۳۹۷/۰۶/۱۸

لزوم کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری در حوزه شهرداری ها/ تلاش بر ارتقای خدمات رسانی به مردم

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: اهتمام تمام دست اندرکاران و کارگزاران، تلاش برای ارتقای خدمت رسانی به مردم و افزایش میزان رضایتمندی آنان است و در این راستا در سال حمایت از کالای ایرانی باید برای تحقق این حمایت بر روی کیفیت خدمات و کالاها هم تمرکز یافت که رضایتمندی مردم را در پی دارد.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: اهتمام تمام دست اندرکاران و کارگزاران، تلاش برای ارتقای خدمت رسانی به مردم و افزایش میزان رضایتمندی آنان است و در این راستا در سال حمایت از کالای ایرانی باید برای تحقق این حمایت بر روی کیفیت خدمات و کالاها هم تمرکز یافت که رضایتمندی مردم را در پی دارد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در جلسه شورای سازمان همیاری شهردای های استان به سختی کار در شهرداری ها اشاره و خاطر نشان کرد:  توسعه  شهر و خدمات عمران شهری می طلبد تا حرکت این مجموعه ها به سمت  درآمد پایدار پیش برود.
وی با تاکید بر این که دولت حمایت از شهرداری ها را وظیفه ی خود می داند؛ گفت: در طول استقرار دولت یازدهم و دوازدهم اقدامات موثری در راستای بهبود عملکرد شهرداری ها صورت گرفته است و اینک هم باید بر روی کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری در همه امور شهرداری ها توجهی جدی داشته باشد.
استاندار خراسان رضوی اهتمام شهرداران به رعایت اصول معماری اسلامی و ایرانی، توجه به ساماندهی مبلمان شهری و رعایت اصول زیست محیطی را مورد تاکید قرار داد.
رشیدیان بر تقویت تعامل و همکاری شهرداران با فرمانداران در شهرستان ها در راستای شتاب روند توسعه، تاکید کرد و افزود: عملکرد شورای پنجم در قانون گذاری بسیار مطلوب بوده به گونه ای که از مجموع هزار و 754 مورد مصوبه پیشنهادی، هزار و 609 مورد مصوب و تنها یک مورد به شورای حل اختلاف ارجاع شده است.
استاندار خراسان رضوی به موقعیت منحصر به فرد استان درحوزه های گردشگری و تردد سالانه بیش از 30 میلیون زائر اشاره و خاطر نشان کرد: باید تمامی شهرستان های استان از مزیت حضور زائران و گردشگران استفاده کنند و شهرداران باید زمینه این مهم با ساماندهی شهرها و معرفی جاذبه های گردشگری شهرها را فراهم کنند.
وی استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد، بکارگیری ایده های نوین و تحقق شهر خلاق را مورد تاکید قرار داد و گفت: انتقاد سازنده هیچگاه تقابل محسوب نمی شود بلکه راهکاری برای بهبود مدیریت شهری است.   
رشیدیان در ادامه  از رشد 10.6 درصدی درآمدهای استان طی پنج ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد.
با اعلام این خبر افزود: درآمدهای پنج ماهه امسال هزار و 77 میلیارد تومان بوده است که در مقایسه با مدت مشابه رشدی 10.6 درصدی داشته است.
وی گفت: علی رغم القا دشمنان و عوامل داخلی آن ها مبنی بر تعطیل بودن فضای اقتصادی کشور و استان شاهد عملکردهای مثبتی در این حوزه بوده ایم و شاهد این مدعا افزایش درآمدهای استان است.
استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: بودجه سه هزار و 600 میلیارد تومانی سال گذشته شهرداری ها محقق شد؛ برای سال جاری نیز بیش از چهار هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که انتظار می رود تحقق یابد.
رشیدیان  شهرداری ها را سازمان هایی تعاملی با مردم توصیف کرد که خدمات  کارکنان آن ها در شادابی، نشاط و پویایی شهر ها به صورت بارز، تاثیر گذار است و در منظر مردم قرار دارد و برای خدمت دهی مناسب باید بر تعریف منابع پایدار درآمدی برای شهرداری ها و جلب سرمایه گذاریی ها و استفاده از تسهیلات ارزان قیمت برنامه ریزی و اقدام کرد.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت مناسب سازی فضاهای شهری برای کم توانان و معلولان جسمی و حرکتی گفت : در این حوزه در استان اقدامات خوبی صورت گرفته چنانکه رتبه استان از 28 امین استان کشور در سال 94 ، با رشد چشمگیری به رتبه دوم در سال 95 و رتبه اول در سال 96 رسید .
 وی عنوان کرد : اما هنوز محیط های شهری ما برای تردد کم توانان جسمی و حرکتی مشکلات زیادی دارد و کار بسیاری است تا شرایط بهتر شود.
وی طرح باز آفرینی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری را هم از جمله اقدامات دولت در راستای ارتقا فضاهای شهری و بهبود شرایط زندگی شهروندان دانست و افزود : در این موضوع شهرداران نقش محوری دارند و با توجه به مشارکت دولت در بحث تامین تسهیلات ارزان قیمت، زمین ، آب ، برق و گاز و مخابرات فرصتی ارزشمند برای جلب مشارکت سرمایه گذاران شهری و مردم و ساکنان این مناطق برای بهبود وضعیت مسکن و بافت ها شهری است که در کنار افزایش تاب آوری و فراهم کردن دسترسی مردم به امکانات و کاهش فقر مسکن و ارتقا هویت فرهنگی و اجتماعی ، رونق ساخت و سازها را نیز در پی دارد.
 استاندار با تاکید بر اینکه شهرداران در شهرهای محل خدمت باید سکونت داشته باشند ، افزود : مدیر پروازی و شهردار پروازی قابل قبول نیست .
وی با بیان اینکه شهرداری ها از دستگاه های بسیار پر مراجعه کننده است ، افزود : باید میزهای خدمت به صورت فعال در شهرداری ها ایجاد شود ، و ظرف چند ماه آینده هم میزهای خدمت الکترونیکی را فعال کنند.


منبع : زیرپرتال دفتر امور شهری
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۱۹۱


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
کدام بخش زیرپرتال بیشتر مورد نظر است؟
آماربازدیدکنندگان