مدیرکل دفترامورشهری وشوراها

وحید قربانی
 

    .
۱۳۹۵/۱۱/۲۷

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد؛

لزوم تدوین پیوست فرهنگی برای اجرای تمامی طرح های توسعه ای در استان

با حضور نماینده ی ولی فقیه در استان و امام جمعه ی مشهد مقدس و استاندار خراسان رضوی، جلسه ی شورای فرهنگ عمومی برگزار شد.

با حضور نماینده ی ولی فقیه در استان و امام جمعه ی مشهد مقدس و استاندار،‌ صد و دهمین جلسه ی شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی، برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این جلسه با تاکید بر این که کشور، مردم و هویت ملی ما دارای یک پایه ی فرهنگی است؛ تدوین پیوست فرهنگی برای اجرای تمامی طرح های توسعه ای در استان را ضروری دانست.
وی با بیان این که اگر این مهم ساماندهی نشود؛ بعد از مدتی دچار خود باختگی و سَردگُمی خواهیم شد؛ افزود: می بایست از به هم ریختگی فرهنگی در توسعه جلوگیری کنیم و این موضوع را به سمت سبک زندگی ایرانی هدایت و مدیریت کنیم.
استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: تدوین این پیوست به معنای کُندی در اجرای پروژه ها و طرح های توسعه ای در استان نخواهد
بود؛ بلکه با لحاظ کردن این امر، از هزینه هایی که در دراز مدت برای سرگشتگی های فرهنگی می دهیم؛ جلوگیری خواهد شد. 
رشیدیان خاطر نشان کرد: هم اکنون موضوع تدوین پیوست فرهنگی به صورت جزیره ای اجرا می شود لذا این موضوع باید پیگیری شود تا در برنامه ششم توسعه به صورت خاص در نظر گرفته شود.
وی ادامه داد: این در حالی است که در نظام اداری امروز نیاز به پیوست فرهنگی و اجتماعی برای هر پروژه ای ضروری می باشد زیرا در عصر ارتباطات همه مسائل آثار خود را بر حوزه های مختلف می گذارند.
استاندار خراسان رضوی به انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام اشاره و بیان کرد: برای تثبیت این عنوان که تنها به یک سال محدود نباشد نیاز به نهاد سازی است.
وی گفت: در ایام عید نوروز حدود هشت میلیون زائر و گردشگر وارد مشهد می شوند لذا باید از ظرفیت های فرهنگی شهر به نحو احسن بهره برداری شود و در همین جهت نیز 'نمایشگاه مشهد دوست داشتنی' در ایام عید نیز برپا باشد.
رشیدیان با اشاره به رویکرد دولت یازدهم مبنی بر تحقق توسعه ی متوازن و عدالت اجتماعی، تصریح کرد: از این رو باید شورای راهبردی فرهنگی تشکیل و با استفاده از ظرفیت دستگاه های مربوطه بتوان از خدمات مشاوره ای آن ها در این خصوص بهره برد.
آیت‌الله علم‌الهدی نیز در این جلسه ضمن قدردانی از حضور پرشور مردم کشور در راهپیمایی 22 بهمن، اظهار کرد: حضور میلیونی مردم در راهپیمایی 22 بهمن امسال بسیار چشم‌گیر و قابل‌تقدیر بود؛ از صداوسیمای استآن‌هم که در جریان این راهپیمایی، باعث شد برای اولین بار راهپیمایی مشهد در شبکه‌های سراسری خیلی بهتر جلوه پیدا کند، تشکر می‌کنم.
وی ادامه داد: از فعالیت‌های شهرداری مشهد در نمایشگاه «مشهد دوست داشتنی» که ابتکار بسیار جالبی از سوی معاونت فرهنگی شهرداری بود تقدیر می‌کنیم؛ از طریق این نمایشگاه، مشهد، با چهره پیشکسوتی و سابقه انقلابی منعکس شد.
نماینده ی ولی فقیه در خراسان رضوی با اشاره به اهمیت بازگو کردن فرهنگ انقلابی و هویتی مشهد، عنوان کرد: بسیاری از عزیزان‌ همشهری ما، به‌ خصوص نسل‌های تازه، متوجه شدند هویت اصلی و واقعی ما در مشهد چه بوده و الان نیز باید همان هویت، تثبیت‌شده و ادامه پیدا کند.
آیت‌الله علم‌الهدی افزود: این نمایشگاه در تبیین هویت اصلی شهر مشهد مخصوصاً قسمتی که به سوابق و ریشه‌های فرهنگی این شهر برمی‌گردد، خیلی مؤثر بود.
وی به انتخاب مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 نیز اشاره کرد و گفت: امیدواریم مسئله پایتخت فرهنگی جهان اسلام که به همت وزارت کشور، آقای استاندار و دولت راه افتاده، به‌صورت جریان نهادینه‌ای از نظر معرفی مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام مشخص شود.
 امام جمعه مشهد مقدس دامه داد: پایتختی فرهنگی جهان اسلام نباید به‌صورت یک برنامه موقت یک‌ساله تشریفاتی آن‌هم با معیارهای خاص آیسسکو که برگرفته از یک سری ملاک‌های غربی است، دنبال شود.
 آیت‌الله علم‌الهدی خاطرنشان کرد: مشهد باید به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام با معیارهای دینی و اسلامی معرفی شود و این امر نیز مرهون همت بلند آقای استاندار و اداره کل ارشاد اسلامی است تا این قسمت را پیگیری کنند که معیارها و ملاک‌های فرهنگی و اسلامی، برجسته‌تر و جالب‌تر معرفی شود.
وی یادآور شد: یکی از مسؤولان آیسسکو گفته بود «مشهد باید به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام برای همیشه معرفی شود»، کلام ارزشمندی است اما باید تنها بامعیارها و فرهنگ اسلامی باشد؛ معتقدیم جز مشهد، هیچ شهری در جهان اسلام وجود ندارد که با این ملاک‌ها قابل معرفی باشد.
نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی، مشهد را بزرگ‌ترین، جالب‌ترین و جامع‌ترین شهر اسلامی در جهان اسلام خواند و گفت: توجه همه ملل، فرق و ادیان به‌طرف این شهر هست، جامعیت این شهر ایجاب می‌کند که پایگاه اسلام شود و احادیث و روایات نیز پایگاهی اسلام را به سمت مشهد سوق می‌دهد.
وی  با اشاره به طولانی شدن فاصله برگزاری دو جلسه شورای فرهنگ عمومی، عنوان کرد: از جلسه قبل شورای فرهنگ عمومی تا این جلسه فاصله زیادی بود، پیشنهاد می‌کنم وقت ثابتی را برای این جلسه تعیین کنیم که لااقل ماهی یک‌بار یقین کنیم این جلسه شورای فرهنگ عمومی تشکیل خواهد شد.
 آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: امیدوارم برگزاری این جلسه، برکات قابل‌توجهی که شایسته ساحت مقدس امام هشتم باشد و نتیجه آن، احیا و توسعه فرهنگ دینی این شهر و استان، است، به دنبال داشته باشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی هم گفت: به منظور اجرای ماده 2 قانون برنامه پنجم توسعه و بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی طرحها باید خصلت فرهنگی اجتماعی داشته و بقیه پیوست آن باشند.
سید سعید سرابی افزود: بر اساس پیوست فرهنگی اجتماعی ضرورت و کارکرد هرگونه طرح و برنامه ابتدا سنجش فرهنگی می شود، آثار و تبعات آن سنجیده شود و اینکه آیا بطور کامل مورد قبول یا رد است و یا نیاز به اصلاح دارد، باید مشروط پذیرفته شود.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی آذر ماه 86 در مورد پیوست فرهنگی تاکید کرده اند اما این موضوع مظلوم واقع شده است. آنچه مهم این است که سریعتر اجرایی شود و اگر همان موقع این برنامه اجرایی می شد بسیاری از مشکلات در عرصه های مختلف وجود نداشت.
هدف 'پیوست فرهنگی اجتماعی' تامین، تعمیق و به سازی حضور فرهنگ دینی در موضوعات مهم مورد بررسی در جهت تحقق الگوی اسلامی ایرانی، پیشرفت و ایجاد ارتباط منطقی و دائمی بین فرهنگ و دیگر نظامهای جامعه و همچنین بازدارندگی از آسیبها و پیامدهای مخرب فرهنگی اجتماعی است.
 
 
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۲۶۷۳


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
کدام بخش زیرپرتال بیشتر مورد نظر است؟
آماربازدیدکنندگان