مدیرکل دفترامورشهری وشوراها

وحید قربانی
 

    .
۱۳۹۶/۱۲/۲۳

با اجرایی شدن طرح همیار پلیش در کشور محقق شد؛

کاهش آمار تلفات از ۲۷ به ۱۵ هزار مورد طی سال های ۸۵ تا ۹۵

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی، در همایش آماده باش نوروزی همیاران پلیس استان حضور یافت.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی، در همایش آماده باش نوروزی همیاران پلیس استان حضور یافت.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید کمال الدین حسینی در این همایش اظهار داشت: طرح همیار پلیس به عنوان یکی از راهکارهای عملی آموزش مقرارت راهنمایی و رانندگی به کودکان در سال 86 با همکاری پلیس راهور و مدیران مدارس و دانش آموزان به اجرا درآمد و اثر این مداخله در سال 87 مورد ارزیابی قرار گرفت.
وی افزود: در یک مطالعه کارآزمایی قبل و بعد، نمونه ها به روش خوشه ای چند مرحله ای انتخاب و سپس اطلاعات توسط افراد آموزش دیده پس از یک سال مداخله، انتخاب و در دو گروه خانواده دارای رانندگان متخلف / دارای تصادف ثبت شده در 6 ماه گذشته با گروه مقابل از نظر همراهی و تذکر همیار پلیس در 6 منطقه آموزش و پرورش شهر تهران مورد مقایسه قرار گرفت که آمار حاکی از کاهش 17.9 در صد تخلفات رانندگی بود.
مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: نتیجه تحقیقات در سال 85 حاکی از آمار تلفات 27 هزار نفری بود اما با اجرای این طرح در سال 95 به 15 هزار نفر کاهش پیدا کرد.
حسینی افزود: با وجود اینکه استعداد و نیروی پلیس به اندازه ای نیست که در تمامی نقاط حضور داشته باشند همیاران پلیس می توانند با تذکر و ارشادهای محترمانه به والدین در کاهش سوانح تاثیر گذار باشند.
وی تصریح کرد: والدین به علت ارتباط صمیمی با فرزندان به توصیه های آنها توجه دارند و از انجام هر گونه عملی از جمله تخلف رانندگی به علت بدآموزی و تاثیر منفی در تربیت فرزند خودداری می کنند.
مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی در پایان گفت: دانش آموزان با اجرایی شدن طرح همیار پلیس با 9 تخلف حادثه ساز شامل نبستن کمربند ایمنی، صحبت کردن و خوردن و آشامیدن در حین رانندگی، بی توجهی به تابلوهای هشدار دهنده، رعایت نکردن سرعت مجاز، سبقت غیر مجاز، حرکات مارپیچ، صحبت با تلفن همراه در حین رانندگی و رانندگی در حالت خواب آلودگی آشنا می شوند.
حسینی ادامه داد: همچنین آموزش و بازدارندگی والدین، تربیت این کودکان در آینده به عنوان راننده خوب، ارتقا مسئولیت اجتماعی و نقش پذیری دانش آموزان، آموزش همگانی، استفاده از شیوه های علمی اجتماعی به جای بازدارندگی با روش های کنترلی، کاهش تخلفات جانی، کاهش هزینه های اقتصادی تصادفات، زیست فرهنگی سالم و ارتقا بهداشت روان مردم ویژگی های این طرح می باشد.
 
 
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۴۶۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
کدام بخش زیرپرتال بیشتر مورد نظر است؟
آماربازدیدکنندگان