مدیرکل دفترامورشهری وشوراها

وحید قربانی
 

    .
۱۳۹۷/۰۱/۲۴

عزم جدی استانداران منطقه ی ۵ کشور برای هم افزایی در راستای تحقق توسعه ی متوازن

استانداران منطقه ی پنج کشور از عزم جدی خود برای هم افزایی در راستای تحقق توسعه ی متوازن، خبر دادند.

 استانداران منطقه ی پنج کشور از عزم جدی خود برای هم افزایی در راستای تحقق توسعه ی متوازن، خبر دادند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محمد مهدی مروج الشریعه استاندار خراسان جنوبی در این جلسه گفت: کارگروه های منطقه ای بهترین امکان برای برنامه ریزی و بهترین الگو برای تنظیم و برنامه ریزی منطقه ای به شمار می روند.
وی با اشاره به ظرفیت ها و مزیت های خراسان جنوبی، یکی از راهکارهای معرفی توانمندی استان ها را  برپایی نمایشگاه های مشترک دانست.
استاندار خراسان جنوبی گفت: این نمایشگاه ها ارائه کننده تولیدات داخلی، صنایع دستی و ظرفیت های گردشگری هر منطقه است که می تواند به تناسب شرایط به صورت مشترک در هر استان برگزار شود.
محمد رضا صالحی استاندار خراسان شمالی نیز تشکیل کارگروه های منطقه ای را گامی مثبت در راستای توسعه توصیف کرد و گفت: با توجه به تقسیم کار صورت گرفته بین استان ها، انتظار این است که ماموریت ها در سال جدید تمدید و یا دستور کار مشخصی تعیین شود.
وی با اشاره به نام گذاری سال به عنوان حمایت از کالای ایرانی، گفت: تقویت تعامل منطقه ای و استفاده استان های عضو کارگروه از تولیدات یکدیگر علاوه بر تحقق شعار سال، باعث می شود تا عواید حاصل از آن در مناطق محروم همان استان هزینه شود.  
علی رضا رزم حسینی استاندار کرمان هم گفت: تشکیل کارگروه های منطقه ای اقدام شایسته ای است که باید با قوت ادامه یابد و طی مدت فعالیت  خود بسیار موفق و مفید بوده است.
 وی با بیان اینکه بحث انتقال آب از خلیج فارس در استان کرمان در دست انجام است و امیدواریم آب را در پایان سال 99 به منطقه فلات مرکزی برسانیم .
استاندار کرمان با اشاره به وضعیت خشکسالی ها و تداوم آن گفت: در سال زراعی جاری نسبت به سال قبل کاهش بسیار جدی در منابع آب استان داریم و این امر بیانگر وقوع  تغییر اقلیم است و روستاها در حال تخریب می باشد.
رزم حسینی با بیان اینکه امروز کشورهای حاشیه خلیج فارس 22 برابر بیشتر از ظرفیت آب این دریا استفاده می کنند، اعلام آمادگی کرد: در موضوع انتقال آب از ظرفیت شرکت های توانمند سایر استان ها بهره گرفته و مشابه تجربه انتقال آب از خلیج فارس دربحث انتقال آب دریای عمان به شرق کشور هم استفاده شود تا سریعتر به سرانجام مطلوب برسد.
وی همچنین بر ضرورت شکل گیری بانک اطلاعاتی از تولیدات داخلی استان های منطقه در سال حمایت از کالای ایرانی تاکید و عنوان کرد: این امر کمک می کند هر استان با اطلاعات از ظرفیت های تولید استان های منطقه نیازهای خود را تا حد امکان تامین نماید و به سراغ مناطق دور دست نرود.
 استاندار کرمان عنوان کرد: در حوزه گردشگری اعم از داخلی و خارجی هم امسال شاهد رشد خوبی در سطح کشور بودیم و در این رابطه برگزاری نمایشگاه های مشترک گردشگری می تواند موثر باشد.
رزم حسینی تاکید کرد: در موضوع امنیت هم با توجه به مباحث مشترک امنیتی اعم از مواد مخدر و غیره می تواند همکاری بزرگی انجام شود.
وی توسعه کشت های گلخانه ای و تکمیل زنجیره های تولید در منطقه اعم از تولیدات زراعی، دامی، کشاورزی و باغی را نیز خاطر نشان کرد.
سید دانیال محبی استاندار سیستان و بلوچستان هم در این جلسه گفت: حاشیه نشینی از جمله مباحث مهمی است که می تواند به صورت ویژه در این منطقه مورد توجه قرار گیرد.
 وی افزود: این استان  علی رغم محرومیت های زیادی که دارد دارای ظرفیت های ویژه ای است که می توان از آن برای رشد و توسعه منطقه بهره برد.
استاندار سیستان و بلوچستان، وجود 900 کیلومتر مرز مشترک با کشور پاکستان را مزیت مهمی دانست که کمتر از آن استفاده شده است.
محبی ادامه داد: از این امکان می توان برای سرمایه گذاری های سایر استان ها در این خطه بهره برد و ظرفیت های بالقوه موجود را به فعلیت رساند.
وی تصریح کرد: وجود 300 کیلومتر مرز دریایی نیز از دیگر مزیت های این استان است که می توان در حوزه آبزی پروری و شیلات از آن استفاده و درراستای صادرات غیر نفتی برنامه ریزی کرد.
استاندار سیستان و بلوچستان از انرژی های تجدید پذیر و معادن نیز به عنوان دیگر ظرفیت های مطلوب این استان برای سرمایه گذاری یاد کرد.  
معاون استاندار یزد هم که به نمایندگی از استاندار این استان در جلسه حضور داشت گفت: برخی مسائل مهم کشور نیاز به تصمیم جدی دارد که در این میان استانداران در برخی بخش ها می توانند نقش موثری داشته باشند.
وی تفویض اختیارات به استانداران را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود:  تحقق این مهم نقش موثری در تحقق تصمیمات دولت در استان ها دارد.
معاون استاندار یزد با اشاره به موضوع اشتغال، استفاده از نیروهای بومی در استان ها و جلوگیری از اشتغال اتباع خارجی غیر مجاز را مورد تاکید قرار داد.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۷۰۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
کدام بخش زیرپرتال بیشتر مورد نظر است؟
آماربازدیدکنندگان