مدیرکل دفترامورشهری وشوراها

وحید قربانی
 

    .
۱۳۹۷/۰۱/۲۶

معاون استاندار:

رشد ۱۱۷ درصدی اعتبارات نهاد کتابخانه های عمومی در سال گذشته

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان با معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی دیدار کرد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان با معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی دیدار کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی در این دیدار گفت: سال  گذشته  117 درصد رشد اعتبارات نهاد کتابخانه های عمومی را شاهد بودیم.
وی با تاکید بر تقویت فرهنگ کتاب و کتابخوانی افزود: تقویت زنجیره کتابخوانی شامل حلقات مختلفی از زنجیره کتابخوانی می شود که پدید آورندگان، نویسندگان ومترجمین در حلقه اول این زنجیره قرار می گیرند و در حلقه دوم ناشران کتاب قرار می گیرند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: دراستان 4 هزار عنوان کتاب با 8 میلیون تیراژ چاپ داریم که باید مورد حمایت قرار دهیم.
وی گفت: حلقه سوم کتاب فروشی ها و کتاب فروشان هستند و در استان 400 کتابفروشی وجود دارد. حلقه چهارم کتابخانه های استان هستند که از اهمیت وِیژه ای برخوردارند. در استان خراسان رضوی 205 کتابخانه عمومی وجود دارد که تقویت کمی و کیفی آنها باید مورد نظر قرار گیرد.
حسینی با بیان اینکه  حلقه پنجم این زنجیره شامل کتابخوانان و کتابدانان می گردد اظهار داشت:بالا بردن سرانه  کتابخوانی، آشتی دادن مردم با کتاب و افزایش عضویت در کتابخانه ها باید مورد نظر قرار گیرد.
وی افزود: ما هم اکنون 74 هزار عضو کتابخانه عمومی داریم که امسال رشد 30 درصد را هدف گذاری کرده ایم و برگزاری نشست های کتابخوانی حتی با مدیران دستگاهها و فرمانداران برای فرهنگ سازی مورد نظر قرار خواهد گرفت.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: در سال گذشته 300 نشست کتابخوانی برگزار شد و 2 هزار نفر در آن شرکت کردند. برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی ایجاد کتابخانه های سیار مدارس در این راستا منشاء اثر خواهد بود
حسینی با بیان اینکه در سال گذشته 5 درصد رشد کتابخانه ها را شاهد بودیم اظهار داشت: 15 درصد عضویت در کتابخانه ها، 80 درصد افزایش مراجعین به کتابخانه هاو 12درصد افزایش نسخ کتاب در کتابخانه ها را شاهد بودیم که امسال باید این روند افزایش یابد.
وی افزود: حلقه بعدی زنجیره فرهنگ کتاب و کتابخوانی کتابداران هستند که آنها جهادگران عرصه فرهنگ می نامند و در نهایت در این زنجیره در حلقه بعدی کتاب یاران و خیرین کتاب و کتابخانه قرار می گیرند و نیز تشکل ها و سمن های فعال در این عرصه که باید حمایت و تقویت و گسترش این تشکل ها در دستور کار ویژه قرار گیرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: در طول دولت تدبیر وامید بیش از 2 هزار روستا در کشورباشگاه برگزاری جشنواره کتاب قرار گرفتند و روستاهای دوستدار کتاب مشخص شدند. در استان خراسان هم در طرح روستای پاک یک شاخص دارا بودن دوستدار کتاب است که امسال نیز مورد نظر قرار خواهد گرفت.
حسینی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید جام باشگاههای کتابخوانی در بین کودکان و نوجوانان در 100 شهر کشور برگزار شده است اظهار داشت: تاکنون 2 هزار باشگاه با 20 هزار عضو تشکیل شده است که این رویه باید در استان تقویت شود.
وی گفت: برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی که در سال گذشته 73 هزار شرکت کننده داشت و 11 درصد شرکت کنندگان کشور را شامل می شد از برنامه های موفقی است که امسال نیز باید تقویت شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: نوزدهمین نمایشگاه بین الملی کتاب در خراسان رضوی به خوبی برگزار شد و بیستمین نمایشگاه با کیفیت بالاتری برگزار خواهد شد.
 وی در پایان گفت: سال گذشته 117 درصد رشد اعتبارات  نهاد کتابخانه های عمومی را در استان شاهد بودیم. در عین حال33 پروژه نیمه تمام وجود دارد و خصوصا کتابخانه مرکزی مشهد که باید تلاش مضاعف جهت حل مشکلات آنها و انجام این پروژه ها صورت گیرد.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۵۲۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
کدام بخش زیرپرتال بیشتر مورد نظر است؟
آماربازدیدکنندگان