علیرضا خادم پیر
مدیرکل دفتر امور شهری و شوراها

 

    .
۱۳۹۹/۰۴/۰۴

استاندار خراسان رضوی در دیدار با رئیس هیأت عامل ایمیدرو:

قصد دولت تسهیل‌گری و حمایت از پروژه‌ها است

استاندار خراسان رضوی بر حرکت به سوی بخش خصوصی تأکید کرد و گفت: نکته ممتاز دولت جایگزین کردن تسهیل‌گری و حمایت با تصدی‌گری است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، در دیدار با مدیران سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و جمعی از مدیران استانی که امروز در سالن شهید باهنر استانداری برگزار شد، علیرضا رزم‌حسینی بر شرایط نسبتا خوب استان در حوزه گوهرسنگ‌ها اشاره و تصریح کرد: باید موانع واردات و صادرات رفع و زمینه برای فعالیت در این حوزه مهیا شود.
استاندار خراسان رضوی به پیشینه خراسان در این نوع فعالیت‌ها پرداخت و گفت: نامگذاری مشهد به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌‌‌ها را به فال نیک می‌گیریم و تلاش خواهیم کرد این رشته از فعالیت‌ها گسترش پیدا کند.
وی با تأکید بر جلوگیری از خام‌فروشی گفت: در اولین مرحله باید از مرز دوغارون سنگ خام وارد کنیم و فرآوری آن را در ایران انجام دهیم.
رزم‌حسینی بر ضرورت پیگیری مباحث اکتشاف، آموزش و حمایت از کسب‌وکارهای خرد تأکید کرد و گفت: زمینه برای گسترش و توسعه این حوزه از فعالیت‌های اقتصادی در استان بسیار مناسب است.
استاندار خراسان رضوی نکته ممتاز دولت در این بخش را  تسهیل‌گری و حمایت دانست و افزود: از همین حالا باید به صورت خاص به سمت بخش خصوصی حرکت کنیم.
وی با بیان اینکه ۹۵ درصد از فعالیت اقتصادی در خراسان رضوی از طرف بخش خصوصی است، گفت: استان به خوبی از این قابلیت برخوردار است و ما آمادگی داریم از هر فعالیت بخش خصوصی در این حوزه حمایت کنیم.
وی نسبت به آغاز واردات سنگ خام در ایران از استان خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد و گفت: با همکاری ایمیدرو تسهیل‌گری واردات را فعال خواهیم کرد و از ظرفیت‌های استان به خوبی بهره خواهیم برد.
در بخش دیگری از این جلسه خداداد غریب‌پور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) نیز مشهد را اولین شهر در حوزه سنگ‌های قیمتی دانست و تصریح کرد: متأسفانه بخش قابل توجهی از سنگ‌ها به شکل خام و به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود.
وی از این که هیچ سازمانی تصدی امر آموزش و  اکتشاف در حوزه سنگ‌های قیمتی را بر عهده ندارد، ابراز تأسف کرد و گفت: ما در این زمینه ۴ کمیته تشکیل دادیم و در صورت به نتیجه رسیدن طرح ۵۰۰ هزار شغل در ۲۸۰ حرفه ایجاد خواهد شد.
همچنین علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز از فقدان آگاهی نسبت به ثروت‌های ملی انتقاد کرد و گفت: مشکل اصلی در سنگ‌های قیمتی ثبت نشدن آن‌هاست.
وی بر همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برای شناسایی مناطق برخوردار از سنگ‌های قیمتی تأکید کرد و افزود: باید بتوانیم از این مناطق حمایت کنیم و امنیت شغلی به وجود آوریم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی نیز از وجود سنگ‌های قیمتی فراوان در استان و زائرین گسترده در شهر مشهد گفت و یادآور شد: با وجود ظرفیت‌های فراوان تنها بخشی از تولیدات جواهرآلات و سنگ‌های قیمتی فرآوری و به فروش می رسد.
علی رسولیان نیز در این جلسخ به امضای تفاهم‌نامه میان استانداری خراسان رضوی و ایمیدرو برای تأسیس بازارچه گوهرسنگ‌ها اشاره کرد و گفت: در خراسان رضوی تولیدکنندگان بسیار خوبی داریم که با امکانات بسیار اندک مشغول فعالیت هستند و این بازارچه می‌تواند به همه این فعالیت‌ها سامان دهد.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۳۸۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
کدام بخش زیرپرتال بیشتر مورد نظر است؟

بازدید امروز ۱۳۸
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۶۷ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۱۲۰ نفر
کل بازدیدکنندگان ۹۴۷۵۷۳ نفر
تعداد کاربران مهمان ۴۵ نفر
آماربازدیدکنندگان