علیرضا خادم پیر
مدیرکل دفتر امور شهری و شوراها

 

    .
۱۳۹۹/۰۴/۰۵

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی:

واحدهای صنعتی نیازمند یاری دولت هستند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: در نتیجه شیوع کرونا و توقف مقطعی فعالیت برخی واحدهای صنعتی و محدودیت یا توقف صادرات آنها بسیاری از این واحدها به شدت متضرر شده و نیازمند یاری دولت برای دریافت تسهیلات هستند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رسولیان روز پنجشنبه در نشست کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید خراسان رضوی افزود: برخی واحدهای صنعتی استان به دلیل ضرر ناشی از کرونا نیازمند سرمایه در گردش برای رفع بدهی‌ها و جلوگیری از تعطیلی می‌باشند زیرا این واحدها در زمره رسته‌های مصوب مشمول دریافت تسهیلات کرونا قرار نگرفتند.

وی ادامه داد: به دلیل شرایط ناشی از کرونا، برخی تولیدکنندگان در تامین هزینه‌های جاری خود دچار مشکل شده و بدهی آنها به شرکت‌های خدماتی، سازمان تامین اجتماعی، اداره امور مالیاتی و بانک‌ها افزایش یافته است. 

معاون استاندار خراسان رضوی از قوانین دست و پاگیر دستگاه‌های اجرایی انتقاد کرد و گفت: برخی از طرح‌های بزرگ اقتصادی استان به دلیل قوانین و مقررات مربوط به دستگاه‌های اجرایی مانند تامین اجتماعی، شهرداری، محیط زیست و امثال آن به صورت نیمه تمام باقی مانده است.

وی افزود: همچنین مدتی است که درصدد ایجاد پنج شهرک صنفی در اطراف مشهد هستیم که به دلیل تعدد بیش از حد قوانین و دستورالعمل‌های دست و پاگیر هنوز این شهرک‌ها به طور کامل در جریان فعالیت قرار نگرفته‌اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: ستاد ملی مقابله با کرونا ۱۴ رسته صنفی را مشمول دریافت تسهیلات دانسته که همچنان این رسته‌ها رو به افزایش هستند.

محمد سنجری افزود: سهم خراسان رضوی از تسهیلات کرونا ۹۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال است که ۵۰ درصد آن متعلق به رانندگان و فعالان حوزه حمل و نقل است.

وی ادامه داد: از آنجا که واحدهای صنعتی بسیاری در خراسان رضوی به خاطر محدود شدن صادرات در جریان کرونا خسارت دیده و نیازمند سرمایه در گردش هستند، بهتر است این درخواست در قالب مصوبه ستاد تسهیل به مرکز ارسال شود تا ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد تخصیص تسهیلات به واحدهای صنعتی تدبیری اتخاذ کند.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: ایران در حال ورود به عرصه جدیدی در اقتصاد است و باید کشور را با صادرات غیرنفتی اداره کرد.

محمد صفایی افزود: ۶۰ سال بود که با تمرکز افراطی نفت می فروختیم و این باعث ایجاد فاصله بین ملت و دولت شد اما کسانی که نگاه آرمانی و ملی دارند، می‌خواهند کشور بدون درآمد نفتی اداره شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات تامین ارز برای صادرکنندگان و تامین مواد اولیه بخش تولید ادامه داد: مجلس در این دوره تلاش می‌کند اراده برای تامین ارز از خارج کشور را در دولت ایجاد کند.

وی با تاکید بر صرف منابع بانکی برای رونق تولید گفت: پارسال کل منابع بانکی خراسان رضوی ۱۲۰ هزار میلیارد ریال بود که باید بیشتر در زمینه تامین منابع مالی بخش تولید صرف شود.

صفایی با اشاره به سخنان رییس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر سهم اعظم بخش تولید در تامین مالیات افزود: به گفته آقای نوبخت ۳۲ درصد از منابع مالی کشور از محل مالیات تامین می‌شود که ۸۰ درصد از این مبلغ توسط تولیدکنندگان پرداخت می‌گردد.

وی با تاکید بر لزوم اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی ادامه داد: ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار خانه خالی در کشور وجود دارد اما یک جوان برای خانه‌دار شدن باید یک پروسه ۵۰ ساله را طی کند.

این نماینده مجلس تمرکززدایی در اختیارات را از اولویت‌های مجلس شورای اسلامی ذکر کرد و گفت: ضروری است برخی اختیارات برای رونق تولید به مدیران استانی تفویض شود.

وی افزود: هم اکنون ۱۵ تا ۲۰ درصد از سه میلیارد دلار هزینه‌ای که صرف واردات نهاده دامی در کشور می‌شود به دست مصرف کننده می‌رسد لذا تفویض اختیارات در این بخش به مدیران استان‌ها می‌تواند در حل مشکل بسیار موثر باشد.

در این نشست مقرر شد بانک‌های ملی، توسعه تعاون و ملت مبالغی را به یکی از واحدهای تولیدی در گناباد اختصاص دهند، پرداخت بدهی این واحد به شرکت‌های خدماتی تا پایان شهریور ماه امسال به تعویق افتد و تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال شود تا با تامین مواد اولیه مورد نیاز روند فعالیت آن ادامه و توسعه یابد.

 

به نقل از خبرگزاری ایرنا


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۳۸۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
کدام بخش زیرپرتال بیشتر مورد نظر است؟

بازدید امروز ۱۵۳
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۶۹ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۱۲۰ نفر
کل بازدیدکنندگان ۹۴۷۵۸۸ نفر
تعداد کاربران مهمان ۴۴ نفر
آماربازدیدکنندگان