علیرضا خادم پیر
مدیرکل دفتر امور شهری و شوراها

 

    .
۱۴۰۰/۰۵/۱۳

اولین جلسه هر دوره شورا

ملاحظات مراسم اولین جلسه هر دوره شورا

مراسم اولین جلسه هر دوره شورا
الف - قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران
ماده 17 (الحاقی27/8/86)- اولین جلسه شوراهای روستا به دعوت بخشدار و شورای شهر به دعوت فرماندار در تاریخ مقرر در ماده (3) قانون تشکیل می شود. همچنین شوراهای فرا دست  به ترتیب. شورای بخش به فاصله یک ماه پس از تشکیل سه چهارم شوراهای  روستاهای تابع بخش به دعوت بخشدار. شورای شهرستان به فاصله یک ماه پس از تشکیل  دوسوم شوراهای شهر و بخش در محدوده آن شهرستان به دعوت فرماندار. شورای استان به فاصله یک ماه پس از تشکیل دوسوم شوراهای شهرستانهای  واقع در محدوده آن استان به دعوت استاندار  و شورای عالی استانها به فاصله یک ماه پس از تشکیل دو سوم شوراهای استانها به دعوت وزیر کشور تشکیل می شود.
ماده 18 ( اصلاحی 27/8/86) – اولین جلسه شوراهای موضوع این قانون وفق ماده (17) به دعوت مسئولین واحدهای تقسیمات کشوری مربوط و با هیأت رئیسه سنی تشکیل می شود تا هیأت رئیسه شورا شامل یک رئیس و یک نایب رئیس و حداقل یک منشی برای مدت یک سال انتخاب شوند.
‌آیین نامه اجرایی تشکیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی شهر (مصوب 11/1/1378)
ماده 2 - اولین جلسه هر دوره شورا ظرف یک هفته بعد از قطعی شدن انتخابات به دعوت فرماندار و یا سرپرست فرمانداری و با حضور دعوت کننده یا‌نماینده وی، تحت ریاست مسن‌ترین عضو و به منشی گری دو نفر از جوان‌ترین اعضاء تشکیل و برای رسمیت کلیه اعضاء به شرح زیر سوگند یاد‌می‌کنند و آن را امضاء می‌نمایند:
‌من در برابر کلام ا... مجید، به خداوند متعال سوگند یاد می‌کنم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد می‌نمایم که در حفظ امانت و انجام هر چه بهتر‌ وظایفم و خدمت به مردم کوشا باشم و قانون اساسی و سایر قوانین و مقررات کشور را در چارچوب وظایف و اختیارات خود مراعات نمایم و در همه‌ زمینه‌ها عدالت و انصاف را در نظر داشته و مادام که در شورای اسلامی شهر عضویت دارم در رعایت صرفه و صلاح و پیشرفت امور شهر و شهرداری ‌اهتمام نمایم.
تبصره 1 - پیروان اقلیتهای دینی و رسمی، این سوگند را با ذکر کتاب آسمانی خود یاد خواهند کرد.
‌تبصره 2 - هرگاه فرد جدید به عضویت شورا وارد شود موظف است در ابتدای اولین جلسه حضور در شورا به ترتیب مذکور در متن ماده سوگند یاد‌ نماید.
ماده 3 - در اولین جلسه شورا، پس از انجام مراسم تحلیف، اعضای حاضر اقدام به برگزاری انتخابات داخلی نموده و از بین خود و با رای مخفی یک‌رییس ،‌یک نایب رییس و حداقل یک منشی و یک خزانه دار برای مدت دو{یک} سال انتخاب و مراتب را صورت جلسه می‌نمایند.
‌انتخاب اعضاء هیأت رئیسه در صورت استعفای هر یک از آنان از سمت خود و یا هر یک از اعضاء هیأت رئیسه از شورا، حداکثر ظرف یک هفته بعد از‌قبول استعفا توسط شورا و یا خروج عضو و برای همان منصب برگزار می‌شود.
‌تبصره - شورا موظف است بلافاصله پس از قطعیت یافتن خروج عضو از شورا مراتب را به فرمانداری ذیربط به طور کتبی گزارش دهد تا فرماندار از‌عضو علی البدل شورا با احتساب رای وی دعوت به شرکت در جلسات و صدور کارت شناسایی بنماید.


منبع : زیرپرتال دفتر امور شهری
۹۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
کدام بخش زیرپرتال بیشتر مورد نظر است؟
آماربازدیدکنندگان